Değerli misiniz ? - Nefis Terbiyesi - Hikaye, Hikayeler, Makaleler, Aşk Hikayeleri, Yaşanmış Hikayeler, Sevgi Hikayeleri, Efsane Hikayeleri, Duygusal Hikayeler, Dostluk Hikayeleri, Dini Hikayeler, İslami Hikayeler, Komik Hikayeler, Gerçek Hikayeler.- .::Hikaye, Masal ve Öykü Arşivi::.


Online
Ziyaretçi
3
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Nefis Terbiyesi


---------------------------------------------------------------------------
Değerli Misiniz ?

DEĞERLİ MİSİNİZ ?

    K.., çok saldırgan bir genç kadındı. İşyerinde özellikle çalıştığı diğer kadınları her fırsatta ezmeye çalışırdı. Bir toplantıda kendini öne çıkarmak için rahatça başkalarının yaptıklarını yerden yere vurabilirdi. Genel olarak işinde ve daha birçok konuda çok bilgiliydi ve diğer insanların cehaletlerini ya da bilgi eksiklerini her fırsatta en sert şekilde yüzlerine vururdu. K in üniversite yılları da benzer şekilde geçmişti.

    Sınıf arkadaşlarını ve fırsat buldukça hocalarını aşağılardı. Birinin bir hatasını yakalamaya görsün, en acımasız şekilde onu yerden yere vururdu. Bunun sonucunda neredeyse hiç yakın arkadaşı olmadı. Çünkü insanlar konusunda hiç ayrım yapmaksızın bu saldırgan tavrını sürdürüyordu.

Birini aşağılamak istediği zaman hiçbir şey bulamasa yalan bile söyleyebilirdi. İşyerinde çalışma arkadaşlarından birine . toplantıdayken "Senin YTK337den haberin yok mu? Bütün rakip işyerleri YTK337 kullanıyor. Biz kumda oyun oynuyoruz." diye çıkıştı. Arkadaşı "YTK337 de nedir?" deyince, "Şuna bakın daha YTK337yi bilmiyor, ama üretim müdürüyüm diye dolaşıyor." diye arkadaşını toplantıda küçük düşürürdü. Aslında YTK337 tamamen uydurmaydı.

Bütün mükemmeliyetçi görüntüsüne rağmen kendisi kurallara da uymazdı. Sadece bütün yaptıklarını, kurallara uymadığını hissettirmeden yapardı. Onun için kuralın da bir değeri yoktu. Kadın-erkek ilişkilerinde de ciddi anlamda ahlakî bir erozyon içindeydi. Bütün bunlarla birlikte kendi yaptıklarının ve seçimlerinin doğruluğuna da fazlasıyla inanmıştı. İnsanların en akıllısı oydu ve diğerleri aptaldı.

Bütün her şey K... açısından yolunda giderken, çalıştığı şirkete Bilge isminde yeni bir genel müdür geldi. Oldukça sakin ve insanları dinleyen bir adamdı. Bilge Bey, K... ın saldırgan tavırlarını hemen tespit etti; onunla kalmadı K ın birçok şirket prosedürüne uymadığını da fark etti. Ama daha önemlisi bir toplantıda K.. ın bir arkadaşını küçük düşürmek için uydurduğu "DNG1116" öyküsünü de yakaladı. K... ın yalan söylediğini anlayınca, toplantıdan sonra K... ı odasına çağırdı ve yalanını yüzüne vurdu. K..., hayatında ilk kez köşeye sıkışmıştı. Bilge Bey, iki ay içinde K... Hanım ile ilgili tüm olumsuz tespitlerini sıraladı. Son olarak "Değersizsiniz! Bütün bunların nedeni bu." dedi ve İnsan Kaynakları bölümünü arayarak K.. Hanımın işten çıkarılmasını istedi.

Kezban şoke olmuştu. İşten çıkarıldıktan sonra birkaç hafta kendine gelemedi. Hiç konuşmuyordu. Kulağında sürekli olarak Bilge Beyin

"Değersizsiniz!" sözü çınlıyordu.

    O gün hatalarını söylemesi normaldi; ama neden o sözü kullanmıştı? Bir türlü anlamıyordu. En sonunda Bilge Beye telefon açtı ve görüşmek istediğini söyledi. Bilge Bey, çok uygar bir insandı ve görüşmeyi kabul etti. Görüştüklerinde çok kısa bir hatır sorma aşamasından sonra K... Hanım sordu: "Bana neden değersizsiniz dediniz?" Bilge Bey, cevap verdi:

"Gerçekten değerli olan insanlar,

 başkalarına saldırmazlar.

Yalan söylemezler.

Bir sistemin kurallarına uyuyormuş gibi yapmazlar.

İkiyüzlü değillerdir.

Değersizliğinizin kaynağı büyük ihtimalle çocukluğunuzdur.

 Ailenizce yeterince sevilmemiş ve onaylanmamış olabilirsiniz.

Sizin değerli olmanızdan çok yeterli olmanızla yani okul başarınızla ilgilenilmiş olabilir.

Değerli olmak, iş hayatında başarılı olmakla, bilmek ve yapabilmekle ilgili değildir.

 Dürüst olmak,

başka insanlara saygı göstermek,

 birtakım değerlere sahip çıkmak ve korumakla ilgilidir.

Eğer bütün bunları kendi kendinize yapamıyorsanız, var olan bir değer setine sarılabilirsiniz.

Hepimiz bu yaşamda bir kutu tutuyoruz ve sizin yaşamınızda tuttuğunuz kutunun içi boş. İçi değerli şeylerle dolu bir kutu tutun. Değerler sistematiği olan bir yaşam yolu edinin. Örneğin, dinler insana bir değer sistematiği verir. İster Müslüman olun, ister Hıristiyan, bir din size bir değer seti verir. Gerçekten dindar biri aynı zamanda dürüst, ahlaklı, çalışkan ve saygılı da bir insana dönüşür. Bir felsefe edinin. Dağcı felsefesi, sporcu felsefesi... Seçimi siz yapın ve o yaşam yolunun değerlerini hayata geçirin. Eğer o değer setini hayata geçirirseniz siz de değerli olursunuz."

Yazarı          : MELİH ARAT

Yayın Tarihi : 17-11-2007  ZAMAN GAZETESİ

21.11.2007 - 7194 Okuma - 11 Yorum
« Önceki Sonraki »
Bu Hikaye Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
 
Bu Hikaye İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?
İsminiz
E-Mail
Yorum
Guvenlik Kodu: 91bc4 lütfen güvenlik kodunu girin.
 
.

Nefis Terbiyesi
Fark Edilmez
Nimete Saygı Bereketi Get
Gaddar
Cahil Cesur Olur
Değerli Misiniz ?
Tüm Nefis Terbiyesi
 
 
Copyright © 2007 SiirveHikaye.com Her Hakkı Saklıdır. SiirveHikaye | Hikaye Arşivi | Bize Ulaşın
0.0230 saniyede üretildi. //V3.1

Dostlarımız: Buraya sığmayacak kadar çoktur, fakat hepsi gönlümüzdedir. 
Link Değişimleri Başka Bir Sayfada Gösterilmektedir. Sayfaya gitmek için TIKLAYIN