ABDULLAH CEVDET Kimdir Hayatı - Türk Yazarlar - Hikaye, Hikayeler, Makaleler, Aşk Hikayeleri, Yaşanmış Hikayeler, Sevgi Hikayeleri, Efsane Hikayeleri, Duygusal Hikayeler, Dostluk Hikayeleri, Dini Hikayeler, İslami Hikayeler, Komik Hikayeler, Gerçek Hikayeler.- .::Hikaye, Masal ve Öykü Arşivi::.


Online
Ziyaretçi
3
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Türk Yazarlar


---------------------------------------------------------------------------
ABDULLAH CEVDET Kimdir Hayatı
9 Eylül 1869da Arapkirde doğdu. 29 Kasım 1932de İstanbulda yaşamını yitirdi. Osmanlı siyaset adamı ve düşünür. Jön Türk hareketi ile 2 ci Meşrutiyet döneminin düşünce yapısında önemli etkisi oldu. Mamuretül-Aziz Askeri Rüşdiyesi ve Kuleli Askeri Tıbbiye İdadisi i bitirdi. Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâneye girdi. Dindar bir kişi olarak yetişmesine rağmen, okulda yaygın olan biyolojik materyalizmden etkilendi. "Fünun ve  Felsefe" kitabı 1897de Cenevrede basıldı. Bir felsefe kitabı olan bu eserinde İslam uleması ile biyolojik materyalist düşünürlerin görüşlerini bağdaştırmaya çalıştı. Rusyadan gelen popülist akımın etkisiyle siyasetle ilgilenmeye başladı. 1889da İttihad-ı Osmani Cemiyeti i kurdu. Bu cemiyer daha sonra İttihat ve Terakki adını aldı. Bir kaç kez tutuklandı. Bir süre okuldan uzaklaştırıldı. 1894 e tıbbiyeyi bitirdi, Haydarpaşa Hastanesi de göreve başladı. Kısa bir süre Diyarbakıra gönderildi. Diyarbakır İttihat ve Terakki şubesini kurdu.  Ziya Gökalp ile tanışıp örgüte girmesini sağladı. 1895 e bozgunculuk suçlamasıyla tutuklandı, Trablusgarpa sürüldü. 1897de Parise kaçtı. Jön Türk hareketi içindeki bölünme sırasında Ahmed Rıza Bey grubuna katıldı. 1987de Cenevreye giderek Jön Türklerin merkezi yayın organı olan "Osmanlı" gazetesini çıkardı. Batı eserlerinden çeviriler yaptı. Giyom Teli çevirdi. 2 ci Abdülhamitle yapılan anlaşma uyarınca para alarak yazmamama sözü verdi. Ertesi yıl Trablusgarp ve Fizandaki siyasi tutukluların affı karşılığı tekrar yazmama sözü verdi ve Viyana Sefareti doktorluğuna atandı. 1903 e Avusturyadan sınırdışı edildi. Cenevreye geçip "Osmanlı" gazetesini tekrar yayınlamaya başladı. "İçtihad" dergisini çıkardı, bu ismi taşıyan bir yayınevi kurdu. Halkı Batı kültürü doğrultusunda eğitmek amacıyla eserler yayınladı.

1904 e Osmanlı Sarayı ın baskıları sonucu İsviçreden de sınırdışı edildi. İçtihadı Mısıra taşıdı, etkinliklerini Kahirede sürdürdü. "Adem-i Merkeziyet" cemiyetinin üyesi oldu. Bilimsel makaleler yazdı. 1906 Erzurum ayaklanmasında halkı başkaldırmaya çağıran bildiriler hazırladı. 1910da İstanbula döndü. 1911de İçtihadı yayınlamaya başladı. Dergi, yayınlanan dinsel içerikli yazılar nedeniyle sık sık kapatıldı. İttihatçılara karşı tutumunu sürdürdüğü için 1914 e derginin yanını durduruldu. "İkdam" gazetesindeki yazılarıyla ekonomide özel girişimlerin geliştirilmesini ve anglo-sakson eğitiminin yararlarını savundu. Mütareke döneminde İngiltere yanlısı bir tutum izledi. İngiliz Muhibleri Cemiyeti in kuruluşunda aktif rol oynadı. Kürt Teali Cemiyeti de çalıştı. Bahailiğin bir dünya dini olarak kabul edilmesini istemesi tepkilere yol açtı. Mütareke dönemindeki etkinlikleri nedeniyle Cumhuriyet döneminde devlet işlerinden ömür boyu uzak tutulması kararlaştırıldı. Yaşamının bundan sonraki bölümünde şiir kitapları yazdı, İçtihad dergisini yayınladı. Batıdan belli bilgi ve teknolojiler aktarılırken, geleneksel değerlerinde korunması gerektiğini savundu. Ekonomik ve toplumsal kalkınma için seçkin kafaların seçilerek özel eğitimle yetiştirilmesini önerdi. İslam dinini düşünceyi kısırlaştırmak ve ulusal uyanışı engellemekle eleştirdi. Osmanlı milliyetciliği anlayışı yerine, imparatorluk içindeki tüm ulusların eşitliğine dayalı bir birlik görüşünü savundu. Cumhuriyet döneminde de Arap harfleri yerine Latin alfabesinin kullanılmasını savundu, kadınların toplumsal yaşama katkılarının artırılmasını destekledi. Psikoloji, sosyoloji, eğitim ve tarih alanında pek çok çeviri yaptı. Mevlanadan bazı parçalarla, Hayyamın rubailerini Türkçeleştirdi.

ESERLERİ

Hadd-i Tedib (1903)
Ahmet Rıza Beye Açık mektup (1903)
Kahriyat (şiirler, 1906)
Dimağ ve Melekât-ı Akliye in Fizyolociya ve Hıfzıssıhhası (1919)
Cihan-ı İslama Dair Bir Nazar-ı Tarih ve Felsefi (1922)
Adab-ı Muaşeret Rehberi (1927)

13.03.2008 - 3763 Okuma - 15 Yorum
« Önceki Sonraki »
Bu Hikaye Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
 
Bu Hikaye İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?
İsminiz
E-Mail
Yorum
Guvenlik Kodu: d01da lütfen güvenlik kodunu girin.
 
.

Türk Yazarlar
Kutluhan Türkdoğru
Orhan Pamuk
Abdullah Cevdet Kimdir Ha
Abdülhak Hamit Tarhan Ki
Necip Fazıl Kısakürek Kim
Tüm Türk Yazarlar
 
 
Copyright © 2007 SiirveHikaye.com Her Hakkı Saklıdır. SiirveHikaye | Hikaye Arşivi | Bize Ulaşın
0.0385 saniyede üretildi. //V3.1

Dostlarımız: Buraya sığmayacak kadar çoktur, fakat hepsi gönlümüzdedir. 
Link Değişimleri Başka Bir Sayfada Gösterilmektedir. Sayfaya gitmek için TIKLAYIN